O dovolené

09.09.2013 11:26

Píšu po delší odmlce, protože jsem byla na dovolené. Na dovolené bez počítače a internetu, což je ta nejlepší dovolená, jakou si dokážu představit (no dobře, není to tak docela pravda; dokonalou dovolenou bych trávila v kamenném domku obklopeném vřesem a hlodašem na opuštěném bretaňském pobřeží, s pořádnou zásobou cidru a voňavých sýrů - a bez počítače a internetu).
    Na dovolené si člověk dovolí dlouho pospat, dovolí si jídla, kterým by se jinak vyhnul obloukem, dovolí si utrácet za drobné nesmysly, dovolí psovi spát ve spacáku, zkrátka dovolí si toho hodně, jak ostatně ví každý, kdo někdy na nějaké dovolené byl.
    My jsme ji letos pojali komorně a vypravili se do Švýcarska, ale toho Českosaského (zajímavé a snad trochu příznačné je, že německy je jenom Saské - Sächsische Schweiz). Příroda je nádherná, a sejdete-li z hlavních tahů na Pravčickou bránu a soutěsky, nepotkáte ani moc lidí, což je pro Pražáka obzvlášť příjemné. Menší problém by mohli mít snad jen ti, kdo trpí závratěmi. Výhledů, rozeklaných roklí, mechem obrostlých skalisek a divokých říček si užijete do sytosti, stejně jako přízračně působících, po odsunu německých obyvatel vylidněných vesnic, ze kterých zbyly jen rozbořené kamenné základy domů a sklípky vytesané v okolních skalkách.
    Špetka gastronomie – v „Hospůdce U Fořta“ na Mezní louce je milá obsluha a moc dobře tam vaří. Na Belvederu mají výborné domácí uzené.

Suma sumárum tedy rozhodně doporučuji se do Ćeskosaského Śvycárska vydat taky, jste-li podobného založení jako já a opuštěné temné rokle vaši duši přivádějí do příjemně melancholického rozpoložení.

Přece jen ale musím dodat několik upozornění:
    - Pozor na vosy, jsou všude a je jich strašně, strašně moc. Mám tušení, že jejich hojný výskyt má jakousi souvislost se znakem Saska, popřípadě naopak.

 

 

 

 

   - Vydáte-li se po červené značce z Hřenska směrem na Děčín, mějte na paměti, že je červená nejspíš kvůli všem těm červeným lucernám, které budete cestou míjet, z čehož je člověk drobet nesvůj (po nějakou půl hodinu tam totiž v podstatě nic jiného není).
    - V Hřensku seženete křiklavé padělky všeho možného od cigaret po kabelky, sádrové trpaslíky, ptačí budky, „lidové“ výrobky (tj. z Čínské lidové republiky) nebo jedovatě barevné osušky s tygrem, ale s obyčejným obchodem s potravinami bude trochu problém.
    - V českých zařízeních lze sice běžně platit eurem, ale v Sasku s korunami nepochodíte (s výjimkou přívozu Hřensko-Schöna). Vyměňte si.

Nejspíš vám to už letos nevyjde, zasmušilý a mokrý podzim se kvapem blíží a potulování se po kopcích už pak bude jen pro skutečně otrlé povahy, ale až si budete někde v teple u hospodského stolu a se sklenicí svařáku bájit o příští letní dovolené, vzpomeňte si na mě!