O „harmonikářském táboře“

13.08.2013 22:53

Jistě, oficiálně se to jmenovalo „Harmonikářská výměna zkušeností“. Jeden z účastníků však přišel s názvem „harmonikářský tábor“, který je podle mého snad i výstižnější. Mimo jiné i proto, že například co mě se týče, neměla jsem pražádné zkušenosti k vyměňování; spíš jsem nasávala (informace), vstřebávala, poslouchala a vychutnávala si pohodovou atmosféru. Celý víkend by se - viděno mýma očima - dal shrnout následovně:

1. Hrajte na harmoniku. Je to super.

2. Středisko Chaloupky na Vysočině je krásné místo, které můžu k pořádání hromadných akcí s čistým svědomím doporučit. Jedinou vadou na kráse - jedete-li od Prahy - je nutnost překodrcat se panelovou D1. Pořádné pérování nezbytností, kolony a uzavírky nemá cenu zmiňovat. Pokud bude vedro jako v pátek při odjezdu (tabule hlásily 35 °C vzduch a 45 °C na silnici), chlemtejte vodu. Za odměnu na vás bude čekat bývalý lovecký zámeček, později myslivna, se vším pohodlím a nezbytnostmi pro každého, komu záleží na ekologii, kompletním tříděním odpadu počínaje přes úsporná světla a hospodářským zvířectvem konče.

3. Tréma je hrozná, všichni ji nesnášejí, ale nikdo se jí nedokáže úplně zbavit. Prý. Tvrdili nám to i lektoři, byť si nejsem jistá, jestli se jim dá tak docela věřit. Nejúčinnější je strach překousnout, vrhnout se do hraní před lidmi po hlavě a doufat, že se člověku ty ruce už příště nebudou třást tolik. Jenže to se to mluví.

4. S trochou vína v krvi a v bujaré společnosti halasných muzikantů mě baví i ty nejhorší hospodské odrhovačky, ale jinak pořád vítězí bretaňská muzika, klezmer a smutné lidovky. Harmonika dokáže člověka roztancovat i rozbrečet.

5. Akordeonové tóny dokážou přivést malé kotě do naprostého vytržení. Horší je, když se to kotě potom schová před deštěm pod auto - do kaluže vyteklého motorového oleje - a dál by se chtělo s harmonikáři přátelit, jenže ho nikdo nechce. A když se slitujete, za dobrotu na žebrotu. Ten mastný flek mám na sukni doteď.

6. Jestliže někoho vyzvete, aby vzal "pár not" a "jedno či dvě alba" na společnou burzu, získáte hromadu materiálu zvící depozitáře Klementina, kterou takřka nemáte šanci se nikdy probrat.

7. Reklama na kuchaře: Jára Zadražil nám vařil naprosto výtečně. Pudinkový dort, zmrzlina, borůvkové koláče... nemluvě o všech těch výborných hlavních jídlech. Mňam.

8. Díky bezva lektorům Jindrovi, Tomášovi, Kláře a Samovi. Jste skvělou inspirací a motivací.

9. Aby to vyšlo hezky do desatera, stejně tak díky všem nadšeným účastníkům, bylo mi s vámi fajn.

10. A aby to nezapadlo: hrajte na harmoniku. Je to super. Anebo nehrajte, ale aspoň poslouchejte.