O LARPu

31.07.2013 22:36
V oddíle Galerie jsem slíbila uvést vás do toho, co že je to ten LARP. Janek Ledecký sice praví, že sliby se maj’ plnit o Vánocích, ale to byste se načekali, a navíc zrovna na jednu akci vyrážím hned příští týden, téma se tedy nabízí samo.
Pro začátek vás musím varovat (nebo uklidnit): nečekejte žádný enycklopedický výklad. Zaprvé by to bylo suchopárné a zadruhé je jich na internetu dost; na poměry české Wikipedie slušný článek najdete zde cs.wikipedia.org/wiki/Larp a pochopitelně mnohem obsáhlejší anlický zde en.wikipedia.org/wiki/Live_action_role-playing_game. Pakliže vás tahle aktivita zaujme, račte googlit, skupin a sdružení najdete přehršel. Nebo mi napište.
Jak to s tím LARPem vlastně začlo?
Bylo nebylo, za dávných časů kdosi přišel mezi jablonecké skauty s tím, že existuje cosi, čemu se říká gavajn nebo taky dřevárna, běhá se při tom prý po lese s mečem vyrobeným z koštěte v podomácku uklohněných kostýmech a je to náramná švanda. O původci tohoto nápadu se dodnes vedou spory, někteří dokonce usuzují na mimozemskou civilizaci či zásah deus ex machina, nicméně nákaza LARPem se rychle uchytila a ještě rychleji šířila. Převážná část zasažených byla časem (ke své škodě!) vyléčena a po letech se již ke své mladické nerozvážnosti neznají. Ne tolik já, byť jsme na pořádání vlastních her prozatím rezignovali, a tak - hlavně v létě - dál jezdíme na ty naše gavajny (www.gawain.pc-slany.cz/) neboli avajny (www.facebook.com/awain.larp/info), čili hlavně na Pravdu (cs.wikipedia.org/wiki/Pravda_(hrad))
Proč mě to začalo bavit?
Oblibuji fantasy (jako - snad by se dalo říct - širší kulturní fenomén, ze stejnojmenného literárního žánru jen vybrané perly: Tolkiena, něco Sapkowského nebo Jonathana Strange s panem Norrellem). Když si čtu, vždycky si představuji, co bych dělala na místě té které postavy, jak bych se asi cítila a rozhodovala, jakýma očima bych viděla svět kolem sebe. Ráda kreslím a vyrábím a snažím se o šití (ne vždy úspěšně, budeme-li shovívaví). A je mi dobře v přírodě, mezi stromy, na starých hradech. LARP spojuje tohle všechno dohromady: umožňuje vyprávět příběh, žít jej, sdílet s podobně naladěnými lidmi. Nakonec je jedno, jestli se odehrává v temném středověku, viktoriánské Anglii nebo nějakém naprosto bizarním paralelním světě. Princip je týž - trocha divadla, trocha šermu, trocha hudby, pár pravidel, aby to všechno drželo pohromadě, a to je tak jaksi celé.
Naše akce
Na stránkách www.glitnir.estranky.cz se dočtete víc o akcích, které jsme pořádali, a kromě toho tu najdete i fotky, příběhy či starší verze pravidel. V současnosti jezdíváme na hry podle pravidel Awainu (viz cs-cz.facebook.com/awain.larp).
Další fotky

Znáte LARP nebo někoho, kdo se mu věnuje? Je to úlet, nebo se vám to líbí? Zajímá vás víc?

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek